CAS 1sts Rugby hold off a fast finishing GPS side to claim a 24-19 victory

In a tough and trilling encounter at St Josephs College CAS 1st held on to their early lead and defeat GPS 24-19.
Tries L Reimer (B), L Moretti (W), D Tejcek (B), B Bryden (B) Conv T Edmed (T)

For a full match report click here

CAS seconds went down to a strong GPS seconds team 47 to 17.
Tries M Hawkes (T), M Graham (B) and T Leigh (K) Conv D Andrews (W)

CAS Wins the First AFL Representative Match

CAS have run out winners in the inaugural AFL challenge match between CAS and a GPS Presidents selection team.

In what was a very tough and skill full encounter GPS opened the scoring with the first goal of the day. CAS then started to get things together, however the first 2 scores were behinds. CAS then found the main posts and scored their first goal and finished the quarter 1.6 12 to 1.0 6

In the second quarter CAS found their rhythm and kicked 4 goals 2 behinds for the quarter to GPS  2 goals 3 behinds to finish the quarter CAS 5.8 38 to GPS 3.3 21

From this point CAS remained in control with great work in the defensive line limiting GPS’s scoring opportunities.

The final score CAS 8.14 62 GPS 7.5 47.

Both CAS and GPS would like to thanks AFL NSW/ACT for all of their support in helping to stage the match which it is hoped will be a yearly event.

Photo Credits to SPA IMAGES further images from the game can be found at

www.spaimages.com.au

CAS Opens Rugby Teams to Play CCC and ISA

The following boys have been selected to play ISA and CCC at the NSWSRU trials on Friday June 29 at David Phillips Field

1st XV – 12:50 vs ISA
2nd XV – 11:40 vs CCC

Position 1sts
1 Loose head prop Angus Collison(B)
2 Hooker Billy Pollard(B)
3 Tight head prop Thomas Lambert(T)
4 Lock Lochie Dring(B)
5 Lock Harry Flaherty(B
6 Blind side Luke Reimer(B)
7 Open side Conor Molloy(W)
8 No 8 Luca Moretti(W)
9 Halfback David Tejcek(B)
10 5/8  fly half Tane Edmed(T)
11 Left wing Ben Bryden(B)
12 Inside centre Ben Pollack(A)
13 Outside centre Lachlan Ilias(T)
14 Right wing Kyle Galloway(B)
15 Fullback James Westbury(A)
NO. Position 2nds
1 Loose head prop Nikolas-Alexander Ginis(T)
2 Hooker Malachi Hawkes(T)
3 Tight head prop Dane Wilson(B)
4 Lock Harry Whiteman(W)
5 Lock Matthew Yazbek(T)
6 Blind side Jordan Cameron(B)
7 Open side Oscar Cheal(K)
8 No 8 Alex Rahme(A)
9 Halfback Tas Smith( C)
10 5/8  fly half Jack Dudley(B)
11 Left wing Peter North( C)
12 Inside centre Sione VUKI(T)
13 Outside centre Matt Graham(B)
14 Right wing Tom Leigh(K)
15 Fullback Daniel Andrews(W)
16 Reserve Hugo Heyman( C)
17 Reserve Finn Spalding(A)
18 Reserve Will Kablau(K)
19 Reserve Daniel Williams(K)
20 Reserve Oliver Carroll( C)
21 Reserve Cooper Chambers(T)
22 Reserve Levi Milford(W)
23 Reserve Luca Martin(W)

CAS U16 Rugby Team announced

Congratulations to the following boys who have been selected in the U16 CAS Rugby team to play at the NSWSRU trials to be staged at David Phillips Field Daceyville on Saturday June 30th and Sunday July 1st.

Full details for training and the games can be found here CAS U16 RUGBY Web

Players listed are to attend training on Tuesday 26th June 4pm Queens Park (Waverley) (Shadow players do not need to attend).

All Players must complete the linked form out by and agreed to by parents or guardian to give consent for the student to participate in the trials, provide information for NSWSRU selectors and NSW Rugby staff.

NSWSRU 2018 Player Information Form link: :    https://goo.gl/forms/8UIPrEFIav7owlv72

Injury replacement Michael Eid Trinity out Jack Ryan Cranbrook in

Name School

Adrian Brown Barker

Tyrone Albertyn Barker

Aisea Aholelei Waverley

Lucas Chamen Knox

Oliver Longhi Knox

Mitch Wheals Barker

Jack Ryan Cranbrook

Patrick Tagg Cranbrook

Kye Willoughby Trinity

Emmanuel Di Bartolo Waverley

Hilton Ovenden Barker

Ronald Volkman Waverley

Spencer Spalding St. Aloysius

Luke Hennessey Trinity

Lucas Vass Barker

Ben Falla Cranbrook

Ethan Olling Knox

Panayioti Leodaritsis St. Aloysius

Miles Amatosero Waverley

William Baker Waverley

Oliver Ferguson Waverley

Luca Antico St. Aloysius

Zac Smith-Karim Waverley

Jordan Swann Waverley

Shadow Players

Lucas Robertson St. Aloysius

William Surianio Cranbrook

Braydon Guyan Cranbrook

Dan Stovold Barker

Reilly Large Trinity

Injured

Michael Eid Trinity

CAS 1sts and 2nds Rugby Teams to Play GPS

Congratulations to the following boys who have been selected in the 1sts and 2nds CAS Rugby teams to play GPS at St Josephs College on Tuesday June 26

2nd XV 1.45 p.m. Kick Off

1st XV 3 p.m. Kick Off

Players listed as shadows are to attend training as well on Sunday June 24 from 9am at the main Oval of Cranbrook School.

All Players must complete the linked form out by and agreed to by parents or guardian to give consent for the student to participate in the trials, provide information for NSWSRU selectors and NSW Rugby staff.

NSWSRU 2018 Player Information Form link:       https://goo.gl/forms/8WxxlHMEgrnMbG1J3

Injuries Miller Tauliili-Pelesasa (T) and Harvey Tilley (C) out Daniel Williams (K) and Oliver Carroll(C) in.

Position 1sts
1 Loose head prop Angus Collison(B)
2 Hooker Billy Pollard(B)
3 Tight head prop Thomas Lambert(T)
4 Lock Lochie Dring(B)
5 Lock Harry Flaherty(B
6 Blind side Luke Reimer(B)
7 Open side Conor Molloy(W)
8 No 8 Luca Moretti(W)
9 Halfback David Tejcek(B)
10 5/8  fly half Tane Edmed(T)
11 Left wing Ben Bryden(B)
12 Inside centre Ben Pollack(A)
13 Outside centre Lachlan Ilias(T)
14 Right wing Kyle Galloway(B)
15 Fullback James Westbury(A)
NO. Position 2nds
1 Loose head prop Nikolas-Alexander Ginis(T)
2 Hooker Malachi Hawkes(T)
3 Tight head prop Dane Wilson(B)
4 Lock Harry Whiteman(W)
5 Lock Matthew Yazbek(T)
6 Blind side Jordan Cameron(B)
7 Open side Oscar Cheal(K)
8 No 8 Alex Rahme(A)
9 Halfback Tas Smith( C)
10 5/8  fly half Jack Dudley(B)
11 Left wing Peter North( C)
12 Inside centre Sione Vuki(T)
13 Outside centre Matt Graham(B)
14 Right wing Darcy Hampton(A)
15 Fullback Daniel Andrews(W)
16 Reserve Hugo Heyman( C)
17 Reserve Finn Spalding(A)
18 Reserve Will Kablau(K)
19 Reserve Daniel Williams(K)
20 Reserve Oliver Carroll(C)
21 Reserve Cooper Chambers(T)
22 Reserve Tom Leigh(K)
23 Reserve Luca Martin(W)
 Shadows
 Alex Di Sano(A) James Frear(K)
 Tim White( C) Zac Ienco(A)
 Phoenix Baldwin(W) Tom Gratwicke(K)
 Johnny Vickars( C)
 Matt Fogarty(A) Luke Ryan(A)
 Jayden Kitchener(B) Levi Milford(W)

CAS AFL Team to play GPS Presidents team

Congratulations to the following boys who have been selected in the first CAS Opens AFL team to play the GPS Presidents selection team at Barker College on Wednesday June 27 at 2pm.

Full details for training and the games can be found here CAS AFL Open Letter 2018

Players listed as shadows are to attend training as well on Monday June 25 from 4pm to 5.30pm at JUBILEE OVAL 2 Northcote Rd, Glebe NSW 2037

FB Isaac Selvarajah Knox Tom Gillis St Aloysius Darcy Carnahan Barker
HB Isaac Bartholomaeus Waverley Joshua Turner Cranbrook Robert McHugh Cranbrook
C Harry Whitaker Waverley Cooper Wright Barker Thomas Linfield-Kent Trinity
HF Rory O’Shea St Aloysius Jack Brasher Knox Max Whillas Cranbrook
FF Jonah Faigen Barker Ashley Backlund Waverley Finn Ritchie Trinity
R Blake Byrne Trinity Max D’Agostino Waverley Bradley Uglow Trinity
I/C Ben Strong Barker Luca Ekins Cranbrook Brendan Doyle St Aloysius
Shadows Ethan Gyoery St Aloysius Jenson Raue Barker  Noah Burgess Waverley

CAS Cross Country Team for CIS and GPS Challenge Announced

The CAS Cross Country team for the CIS Carnival on June 14th has been selected click here to see the team CAS Team for CIS

For full details on the CIS Carnival click here

For Results click here

The CAS Opens team to run against GPS on the 4th of August is:-

FRYER Drew Cranbrook School
VIRGONA Thomas Trinity Grammar School
BROUW Ethan Trinity Grammar School
MCGRATH Charles Waverley College
WESTHUIZEN Mitch  Knox Grammar School
OFFORD Dylan Trinity Grammar School
REVAI Ben Cranbrook School
HUI Lelland Trinity Grammar School
CANTLON Patrick Trinity Grammar School Reserve
BATSON Jonno Trinity Grammar School Reserve

Good luck to all of our students

CAS U16 Rugby Trials Squads Announced

A squad of  45 students have been selected to attend the CAS U16 Rugby trail day

Location Eastern Suburbs Rugby Union Club Woollahra Oval O’Sullivan Rd, Bellevue Hill NSW 2023

Date and Time Thursday June 7th from 1pm to 4pm.

The trials will take the form of skills tests and a game. Players will be scored on each of the skills test and be given a rating on their game performance. Players will be able to access this information after the trial.

Players are asked to trial in school shorts and socks you will be provided with a jersey to trial in on the day (and it is to be returned at the end of the day).

NO METAL STUDS ARE TO BE WORN.

MOULDED OR NON METAL STUDS ONLY FOR THE TRIAL.

After the trial, the final squad of 23 plus shadows will be selected for the U16 NSW school boys’ trials. The team will be listed on the CAS website on the evening of June 23rd.

The following students are required to attend the trial

Barker College

Adrian Brown

Lachlan Hetherington

Tyrone Albertyn

Mark Green

Henry Furrer

Mitch Wheals

Ben Randall

Dan Stolvold

Hilton Ovenden

Lucas Vass

 

Cranbrook School

Ben Falla

Tom Grieg

Patrick Tagg

Jack Ryan

Braydon Guyan

Darcy White

William Surianio

Peter Massellos

Knox Grammar 

Ethan Olling

Lucas Chamen

Oliver Longhi

Lachlan Howard

James Constable

Jeremy Dunn

Samuel Asher

Cooper Bar (Withdrawn Injured)

 

St. Aloysius College

Panayioti Leodaritsis

Lucas Robertson

Luca Antico

Spencer Spalding

Sam Jones

Jonathan Shiel-Dick

 

Trinity Grammar

Michael Eid

Miller Tauiliili-Pelesasa

Kye Willoughby

Noah Ta’aale (Withdrawn Injured)

Luke Hennessey

Reilly Large

Jordan Maize

 

Waverley College 

Aisea Aholelei

Miles Amatosero

William Baker

Ronan Braham

Zach Smith-Karim

Ronald Volkman

Jordan Swann

Emmanuel Di Bartolo

CAS finishes 2nd at CIS Opens Football Championships

After a tough night and day of competition CAS has finished second to GPS in the CIS Opens Football Championships. The team performed very well with the second highest number of goals scored and to lowest number to get caught in the back of their own net.

Results from the matches are as follows:-

Round 1: CAS vs GPS                      Draw 1 – 1 (Oliver Wiggin)

Round 2: CAS vs AICES                   Draw 4 – 4 (Oliver Scott, Gabriel Antinosdes, Lachie Lloyd, Oliver Wiggin)

Round 3: CAS vs ISA                        Win 4 – 1 (Oliver Wiggin x 4)

Round 4: CAS vs NCIS                     Win 2 – 1 (Nick Boyd, Jack Hardwicke-Owen) [NCIS forfeit]

Round 5: CAS vs CSSA                    Win 4 – 1 (Henry Bickerstaff x 3, Oliver Wiggin)

Table

TEAM

PLAYED W L D GF GA GD POINTS

GPS

5 4 0 1 8 1 6

13

CAS

5 3 0 2 15 8 4

11

AICES

5 3 1 1 17 11 6

10

ISA

5 2 3 0 11 11 0

6

CSSA 5 1 4 0 5 17 -12

3

NCIS

5 0 5 0 6 13 -7

0

7 players from the Opens team were selected into the CIS Representative Team

  1. Henry Bickerstaff (Cranbrook)
  2. Daniel Padoani (Cranbrook)
  3. Zac Kapetanellis (Trinity)
  4. Lachie Lloyd (Barker)
  5. Finn Harricks (Knox)
  6. Oliver Scott (Knox)
  7. Ollie Wiggin (Knox)

In the U16s the team struggled with loosing 1-3 to CSSA and 0-1 to GPS.

2 boys were selected into the CIS U16 Squad
Mario Rebollo (Waverley)
Leo Kim (St Aloysius’)

 

Thanks to all the players Coaches and Managers that took part in the tournament

CAS Basketball Winners Against AICES

CAS won both the 1st’s and 2nd’s representative basketball matches against AICES held at Trinity Grammar School on 22/3/18.

1st’s lead at every quarter to finish 92 to 76. Lachlan Bofinger was the top scorer with 17 points with Campbell Green adding 14.

2nd’s also played well winning 79 to 48. There were only 2 points in the game at half time but CAS finished strong. with Jonah Faigen top scoring with 14 points and Kyle Goulding with 10.

With games against ISA and GPS still to come both teams have started well in the representative round robin.