CAS Opens Rugby Training moved to Barker College

Due to the weather conditions we have had to move training Opens Rugby Training to Barker College Bowman Oval from 4.00pm to 5.30pm.  However, please note the following:

  1. Bowman does get very wet and slippery when it rains.
  2. STUDENTS MUST NOT WEAR BOOTS – runners or turf shoes only due to the hockey surface
  • There is a Year 7 2020 Information afternoon and approx. 500 people will be on campus.  There will be no parking on the school campus and parking around the school will be difficult.

CAS Opens Rugby Teams Announced

Congratulations to the following players that have been selected in the CAS Opens Representative teams for 2019.

 

1ST
1 ADRIAN BROWN Barker College
2 BILLY POLLARD Barker College
3 WILL KABLAU Knox Grammar School
4 OLLIE HUGHES Knox Grammar School
5 MILES AMATOSERO Waverey College
6 JORDAN CAMERON Barker College
7 DAN BREDEN Knox Grammar School
8 TOM GRATWICKE Knox Grammar School
9 TAS SMITH Cranbrook School
10 SIONE VUKI Trinity Grammar School
11 OLLIE EVANS Knox Grammar School
12 RONALD VOLKMAN Waverey College
13 SAM RECHNER Knox Grammar School
14 KYLE GALLOWAY Barker College
15 MAX D’AGOSTINO Waverey College
2NDS
1 MALACHI HAWKES Trinity Grammar School
2 ENRIQUE GROBLER Knox Grammar School
3 DANE WILSON Barker College
4 OLLIE BUCHANAN Trinity Grammar School
5 ANGUS PARTINGTON St Aloysius College
6 OLIVER CARROLL Cranbrook School
7 OSCAR CHEAL Knox Grammar School
8 ALEX O’REILLY Cranbrook School
9 KYE WILLOUGHBY Trinity Grammar School
10 DARCY FITZGERALD Knox Grammar School
11 PETER NORTH Cranbrook School
12 SPENCER SPALDING St Aloysius College
13 FLYNN MEAGHER Trinity Grammar School
14 LUCAS VASS Barker College
15 OLLIE GRIFFITHS Knox Grammar School
16 HUGO HAYMAN Cranbrook School
17 OLIVER FERGUSON Waverley College
18 PADDY TAGG Cranbrook School
19 ALEX RICE Waverley College
20 DAN STOVOLD Barker College
21 TOM SIDGREAVES St Aloysius College
22 LATHAN HUTCHINSON-WALTERS Waverley College
23 AUSTEN YATES St Aloysius College
Shadows
LUCAS ROBERTSON St Aloysius College
ROBBIE TOCICH Trinity Grammar School
JACK MCNEIL St Aloysius College
ANGUS ALLEN St Aloysius College
SEBASTIAN BUCHANAN Trinity Grammar School
HUGO WEYMOUTH Barker College
JACK MARNING St Aloysius College
MARCO MORETTI Waverley College
TOM CONSTABLE Knox Grammar School
HILTON OVENDEN Barker College
PATRICK KITE Waverley College
LUKE HENNESY Trinity Grammar School
JAMES LOUGHNAN St Aloysius College
SAM NICHOLL Knox Grammar School
CHARLIE WEBER St Aloysius College

Shadows are not required for training.

The linked form below MUST be filled out and agreed to by parents or guardian to give consent for the student to participate in the trials, provide information for NSWSRU selectors and NSW Rugby staff.

NSWSRU 2019 Player Information Form link:       https://forms.gle/WPRnveBiYreqXVAe8

 

Training and match schedule
ALL players MUST attend training sessions.
Failure to do so will result in exclusion from the squad.
Any injuries must be reported immediately to the Squad Physiotherapist, Mrs Narelle Veverka.

Sunday June 23 –
Sunday Timeline Focus Location
9:00 -9:30 Stretch/recovery Session/Player Details Taken Cranbrook main oval
9:30 -9:45 Pool Session Cranbrook Pool
9:45 -10:15 Showers and move to QP Cranbrook main oval
10:15 -11:45 Game plans/Train on QP Cranbrook main oval
11:45 -12:15 Lunch – Subway platters Cranbrook main oval

Monday June 24 – Training from 4pm at Knox Grammar. Under lights so will go past 5.30pm

Tuesday 25 June Match CAS v GPS Venue Knox Grammar
GPS Blue V GPS White 3:15pm Kick Off

2nd XV 4.45 p.m. Kick Off
1st XV 6:15 p.m. Kick Off
• Team photos will also be taken prior to each team warming up.
• A short function will follow the 1st XV game. Players must wear school uniform to this function.

Thursday June 27 – Training from 4pm at Tyneside oval (St. Aloysius’ College Oval)

Friday June 28 – NSW trials @ David Phillips Fields Daceyville TBC
1st XV – 12:50 (vs ISA)
2nd XV – 10:30 (vs ISA 2nds)

** All boys in the 2nd XV are expected to stay and reserve for the 1st XV **

NSW Selections
The NSW schoolboys squads will be selected and announced on Saturday 29th.

For further information on the NSW Schools Trials click here

For further information please download the permission form here

CAS Coaching staff
Physiotherapist – Mrs N. Vaverka veverka@bigpond.com 0418 484 944

1sts Mr S Coleman Waverley
1sts Mr P Cornish Waverley

2nd Mr B Whittaker Barker
2nd Mr K Newbury Waverley

Squad Manager Mr S Northcott Barker

CAS Convener Mr M. Bos

If you are having any problems please do not hesitate to call any of the above staff at their respective schools

CAS U16 Rugby Team Announced

CAS U16s Rugby Team is Announced

Congratulations to the following students who have been selected for the CAS U16 Team

 

No Name School
1 Dion Yazdani Barker College
2 Tyrone Albertyn Barker College
3 Jack Black Knox Grammar School
4 Fritz Jahnke-Tavana Waverley College
5 Clem Halaholo Waverley College
6 Davvy Moale Waverley College
7 Ethan King Waverley College
8 Edward Slack-Smith Barker College
9 Klayton Thorn Waverley College
10 Emmanuel Di Bartolo Waverley College
11 Harry Gosper Knox Grammar School
12 Aaron Dimovitch Waverley College
13 Jack Colbran Barker College
14 Ethan Flanagan Waverley College
15 Luke Tucker Knox Grammar School
16 Tyson Jackson Trinity Grammar School
17 Bertie Alcock Trinity Grammar School
18 Reeve Smith Waverley College
19 Austen Clarke St Aloysius College
20 Aidan Galloway Barker College
21 Alex Elder Waverley College
22 Charlie Herdman Knox Grammar School
23 Hunter Hannaford Trinity Grammar School
24 Jack Hickey Waverley College
25 Eli Sangala Barker College

 

All players MUST complete the below linked form be filled out and agreed to by parents or guardian to give consent for the student to participate in the trials, provide information for NSWSRU selectors and NSW Rugby staff.

NSWSRU 2019 U16 Player Information Form link:   https://forms.gle/fdAzeF2zmJwfyPyJ8

For further information on the NSW schools’ trials click here

 

Training
Tuesday 25th June 4pm Queens Park (Waverley)
Thursday 27th June 4pm Gillespie Fields – Bangalla St, Warrawee

Matches
Saturday June 29th and Sunday 30 June.
The matches on both days will be played at David Phillips Field Daceyville

NSWSRU 16s Championships & Selection Trials

Saturday 29th June – David Phillips Field

GAME 1                 PRES XV A                    v          ISA II                            10:00am

GAME 2                 AICES                           v          CHS I                            10:50am

GAME 3                 ISA I                             v          PRES XV B                    11:40am

GAME 4                 CCC                             v          CAS                              12:30

GAME 5                 Winner Game1            v          Winner Game 2           1.20pm

GAME 6                 Loser Game 1              v          Loser Game 2              2.10pm

GAME 7                 Winner Game 3           v          Winner Game 4           3.00pm

GAME 8                 Loser Game 3              v          Loser Game 4              3.50pm
Sunday 30th June – David Phillips Field

CUP FINAL             Loser Game 6              v          Loser Game 8              10.00am

BOWL FINAL         Winner Game 6           v          Winner Game 8           11.30am

PLATE FINAL         Loser Game 5              v          Loser Game 7              1.00pm

SHIELD FINAL  Winner Game 5          v          Winner Game 7           2.30pm

 

 

16s CAS Coaching Staff
Mr S O’Donnell Waverley
Mr J Horrocks Waverley
Squad Managers Mr S Northcott Barker and Mr P Cunningham St Aloysius
Physio Mrs Narelle Veverka 0418 484 944
Convener Mr M Bos

CAS AFL Team Announced

CAS AFL Opens Team Announced

Congratulations to the following students who have been selected in the CAS Opens AFL team.

1 Matt Higgins-Titsha Waverley College
2 Ben Strong Barker College
3 Sam Roberts Lovell Cranbrook School
4 Zac Murphy Waverley College
5 Tobias Renshaw Waverley College
6 Liam McSweeny St Aloysius’ College
7 Ash Buckland Waverley College
8 Cooper Wright Barker College
9 Harry Whitaker Waverley College
10 Tom Tyson Waverley College
11 Jenson Raue Barker College
12 Finn Murphy Trinity Grammar School
13 Noah Burgess Waverley College
14 Ried McNamara Waverley College
15 Brendan Doyle St Aloysius’ College
16 Henry Wines Knox Grammar School
17 Jack Puncher Knox Grammar School
18 Campbell Johnson Barker College
19 Nick O’Bryan Barker College
20 Matt Uglow Trinity Grammar School
21 James Beasley Cranbrook School
22 Oliver Hackers Waverley College
Shadow
Jack O’Callaghan St Aloysius’ College

 

Training and match schedule

ALL players MUST attend the training session.

Failure to do so will result in exclusion from the squad.

 

Monday June 24 –            Training from 4pm to 5.30pm at JUBILEE OVAL 2 Northcote Rd, Glebe NSW 2037

Wednesday June 26        Kick off will be at 2:45pm. Riverview College to arrive at 1:45pm for jumper presentation and team photo match kick off at 2:45pm. An after-match function will follow the game.

 

CAS Coaching staff

Head Coach        Stuart Newman                                Knox Grammar newmans@knox.nsw.edu.au

Asst Coach/Manager      Jack Caspersonn               Barker College JCaspersonn@barker.nsw.edu.au

 

To download further information click here

CAS Volleyball Squad Announced

The first CAS Volleyball representative team squad has been announced.

The following players are required for training on Mon June 24th at 4pm and the final team of 12 (which will be selected after the Monday training session) on Tues June 25th at 4pm. Both sessions will be at Trinity Grammar School.

Congratulations to all players.

First Surname School
Matt Brennan St Aloysius College
Tom Adams St Aloysius College
Ross Mackay Barker College
Matthew Baynham Cranbrook School
Thomas Dodgeson Cranbrook School
Wales Su Cranbrook School
Giacomo Lees Cranbrook School
Angus Lorimer Knox Grammar School
Gino Zhuang Knox Grammar School
Deon Tajalli Knox Grammar School
Alec Mackenzie Trinity Grammar School
Luke Powell Trinity Grammar School
Ben Powell Trinity Grammar School
Nicholas Tsiakos Trinity Grammar School
Sam Vickery Trinity Grammar School
Jack Braga Trinity Grammar School
Oscar Van Hal Trinity Grammar School
James Tzavaras Waverley College

The match will take place on Thursday June 27 and will be hosted by GPS at Sydney Grammar School at 4pm.All players are asked to download the information form and bring the signed part to training Download here.

U16 Rugby Trial Day Nominations

Congratulations to the following students who have been selected to trial for the CAS U16 Rugby team.

First Name Surname School
Tyrone Albertyn Barker College
Jakob Biet Barker College
Jack Colbran Barker College
Aidan Galloway Barker College
Eli Sangala Barker College
Edward Slack-Smith Barker College
Dion Yazdani Barker College
Mateo Baldwin Cranbrook School
Zac McConnell Cranbrook School
Liam Sartina Cranbrook School
Oliver Torrance Cranbrook School
Max White Cranbrook School
Jack Black Knox Grammar School
Romeo Bray Knox Grammar School
Tom Goddard Knox Grammar School
Harry Gosper Knox Grammar School
Charlie Herdman Knox Grammar School
Nicholas Lake Knox Grammar School
Luke Tucker Knox Grammar School
Charlie Bruton St Aloysius College
Austen Clarke St Aloysius College
Wicks Hugo St Aloysius College
Tom Mathias St Aloysius College
Ned McDonagh St Aloysius College
Ed Sisson St Aloysius College
Bertie Alcock Trinity Grammar School
Jack Casmir Trinity Grammar School
Hunter Hannaford Trinity Grammar School
Tyson Jackson Trinity Grammar School
Daniel Morris Trinity Grammar School
Kai Roberts Trinity Grammar School
Joel Caltagirone-Pantano Waverley College
Matt Chapman Waverley College
Emmanuel Di Bartolo Waverley College
Aaron Dimovitch Waverley College
Alex Elder Waverley College
Ethan Flanagan Waverley College
Clem Halaholo Waverley College
Jack Hickey Waverley College
Fritz Jahnke-Tavana Waverley College
Ethan King Waverley College
Davvy Moale Waverley College
Christian Smirnotis Waverley College
Reeve Smith Waverley College
Darcy Sullivan Waverley College
Klayton Thorn Waverley College
Ben Zlattner Waverley College

The CAS U16 trail day will be held at Eastern Suburbs Rugby Union Club Woollahra Oval O’Sullivan Rd, Bellevue Hill NSW 2023 on Thursday June 6th from 1pm to 4pm. The trials will take the form of skills tests and a game. Players will be scored on each of the skills test and be given a rating on their game performance. Players will be able to access this information after the trial.

Players are asked to trial in school shorts and socks you will be provided with a jersey to trial in on the day (and it is to be returned at the end of the day).

NO METAL STUDS ARE TO BE WORN.

MOULDED OR NON METAL STUDS ONLY FOR THE TRIAL.

After the trial, the final squad of 25 plus shadows will be selected for the U16 NSW school boys’ trials. The team will be listed on the CAS website on the evening of June 22rd.

Training
Tuesday 25th June 4pm Queens Park (Waverley)
Thursday 27th June 4pm Gillespie Fields – Bangalla St, Warrawee

Matches
Saturday June 29th and Sunday 30 June.
The matches on both days will be played at David Phillips Field Daceyville

16s CAS Coaching Staff
Mr S O’Donnell Waverley
Mr J Horrocks Waverley
Program Manager Mr S Northcott Barker
Physio Mrs Narelle Veverka 0418 484 944