CAS defeat CHS in 1sts and 2nds Rugby

Today at Eric Tweedale Oval – Merrylands CAS ran out winners of CHS in both 1sts and 2nds rugby. 2nds at halftime lead 24 to 7 and went on to consolidate in the second running out 51 to 7 winners. 1sts found the going much harder with a 0-0 score line at half time. The second half saw the team rally and come out on top 24 to 7.

Selections into NSW Gen Blue, NSW Schools 1 and 2 and NSWJRU U18s will be announced on Friday 24 June after 8pm. Click Here

Players selected will be advised if they are required for a medical due to any injury that NSWSRU is aware that they have sustained.

 

Good Luck to all our players

CAS go down to GPS in the Football and Volleyball in the final matches of Challenge Week

CAS lost 2 nil to GPS in the Football on Thursday at Newington College in a return to the traditional full football fixtures that started in 1988.

In the Volleyball CAS went down 3 sets to 2 in a fixture that could have gone either way with a 15 to 13 final set.

Thanks to Newington for hosting both fixtures.

The fixtures next year will be hosted by CAS Schools

CAS go down to GPS in Rugby and AFL

CAS has lost to GPS in the Rugby and AFL in the first two representative matches of the cross Association challenge week.

In the rugby CAS 1sts went down to GPS 43-14 and 2nds went down 47 – 17. Both games were hard fought with the games being very physical.

In AFL GPS ran out winners 9-11-65 to CAS 8-2-50.

Tomorrow at Newington the CAS 1sts Football and Volleyball teams will take on GPS.

Football: GPS 1st XI v CAS 1st XI, 3.00pm
Volleyball: GPS 1st Grade v CAS 1st Grade: 4.30pm

The CAS U16s Rugby Team Announced

Congratulations to the following boys that have been selected in the CAS U16s Rugby team.

First Name Surname School
Daniel Christodoulou Trinity Grammar School 1
Max Meagher Trinity Grammar School 2
Nick Hill Barker College 3
Sam Niulala Trinity Grammar School 4
Zion Potiha Waverley College 5
Nathaniel Thomas Barker College 6
Oliver Aboud Waverley College 7
Heath Turner Knox Grammar School 8
Kera Weaver Barker College 9
Troy Patea Waverley College 10
Declan Minto Waverley College 11
Lance Tovio Cranbrook School 12
Kahu Capper Waverley College 13
Max Roach Knox Grammar School 14
Dylan Hall Knox Grammar School 15
Joseph Tangi Waverley College 16
Luka Ponsonby St Aloysius College 17
Sebastian Gyngell Knox Grammar School 19
James Nestor Waverley College 19
Amosia Soatini Trinity Grammar School 20
Hugo Schneider Waverley College 21
Dane Mitchell Trinity Grammar School 22
Malik Amine Trinity Grammar School 23
Jaxson Allen Cranbrook School 24
Ben Blanchard Barker College 25

Training
Tuesday 21 June 4pm Queens Park (Waverley)
Thursday 23 June 4pm Gillespie Fields (Knox)

Matches
Saturday June 25 and Sunday 26 June.
The matches on both days will be played at Hills Grammar School 43 Kenthurst Road Kenthurst

NSWSRU 16s Championships & Selection Trials

Saturday 25th June –

GAME 1                 PRES XV A                    v          ISA II                            9:30am

GAME 2                 AICES                           v          CHS I                            10:20am

GAME 3                 ISA I                             v          PRES XV B                    11:10am

GAME 4                 CCC                             v          CAS                              12:00pm

GAME 5                 Winner Game 1           v          Winner Game 2           12.50pm

GAME 6                 Loser Game 1              v          Loser Game 2              1.40pm

GAME 7                 Winner Game 3           v          Winner Game 4           2.30pm

GAME 8                 Loser Game 3              v          Loser Game 4              3.20pm

Sunday 26th June –

CUP FINAL             Loser Game 6              v          Loser Game 8              10.00am

BOWL FINAL         Winner Game 6           v          Winner Game 8           11.30am

PLATE FINAL         Loser Game 5              v          Loser Game 7              1.00pm

SHIELD FINAL        Winner Game 5          v          Winner Game 7           2.30pm

16s CAS Coaching Staff
Rugby 16s Coach                              Mr S O’Donnell (W)

Rugby 16s Coach                              Mr M DeBrincat (C)

Rugby 16s Coach Assistant            Mr J Fowles (B)

Rugby 16s Manager                         Ms K Downey (W)

 

Physiotherapists – Mrs N. Veverka veverka@bigpond.com 0418 484 944 & Mr T Lombardo.
Any injuries must be reported immediately to the Squad Physiotherapist, Mrs Narelle Veverka.

 

Please find below the link that all parents of boys involved in the NSW Schools U16 trials MUST complete before playing.

U16 link                             https://forms.gle/sFpzRejfVGq9SsMw6

Convener Mr M Bos

CAS 1sts and 2nds Rugby Teams Announced

Congratulations to the following students that have been selected in the CAS 1sts and 2nds teams.

CAS 1sts
Name School Position
Samuel Sayoun Barker College 1
Bryn Edwards Barker College 2
Will Goddard Knox Grammar School 3
Ned Ericsson Knox Grammar School 4
Adam Van Wyk Barker College 5
Aiden O’Neill Knox Grammar School 6
Ethan Halatokoua Waverley College 7
Lachlan Hooper Barker College 8
Doug Philipson Barker College 9
Thomas Davey Knox Grammar School 10
Tino Jahnke-Tavana Waverley College 11
Jarrah McLeod Knox Grammar School 12
Archie Saunders Knox Grammar School 13
Alexander Sherlock Knox Grammar School 14
Charlie Poynton Barker College 15
CAS 2nds
Name School Position
Will McKinnon Knox Grammar School 1
Sam Bourgeois Knox Grammar School 2
AJ Preketes Waverley College 3
Aden Ekanayake Barker College 4
Thomas Girle Cranbrook School 5
Jordan Baggs Cranbrook School 6
Tom Livingston Barker College 7
Noah Jackson Cranbrook School 8
Orly Hatten-Ward Trinity Grammar School 9
Manus Bailey St Aloysius’ College 10
Jaxson Allen Cranbrook School 11
Eli Sagala Barker College 12
Otto Serfontein Cranbrook School 13
Gus Runow Cranbrook School 14
Dane Towns Waverley College 15
Ky Pule Waverley College 16
Nosa Obaseki Cranbrook School 17
Kaleb Ah-Colt Cranbrook School 18
Angus Hayman Cranbrook School 19
Jonathan Ryan Knox Grammar School 20
Hunter Raymond Knox Grammar School 21
Noah Wicks St Aloysius’ College 22
Solomon Tuquiri Waverley College 23
Shadows
Name School Position
Joe Rouse Cranbrook School 1
Jonas Dowling Waverley College 2
James Finklestein Cranbrook School 3
Luke Hedley Knox Grammar School 4
Ben Finegan Waverley College 5
Oliver Welsch Cranbrook School 6
Ted Whelan Knox Grammar School 7
Harry Hill St Aloysius’ College 8
Hugo Walsh Cranbrook School 9
Tom Marr Cranbrook School 10
William Constable Knox Grammar School 11
Jonti Morshead-Fiedel Waverley College 12
Dom Feros Trinity Grammar School 13
Gabriel Read Barker College 14
Caleb Sinclair-Harris Waverley College 15
Unavailable
Onita Finau
Will Kennedy
Harrison Miller
Cooper Stynes
Paulo Tauiliil-Pelesasa
Isaiya Katoa
Malakye Enasio
Hamish McDonald
Jakob Biet

 

 

Training and match schedule

ALL selected players MUST attend all training sessions. (Shadow players only need to attend the Sunday medical and training)

Failure to do so will result in exclusion from the squad.

Any injuries must be reported immediately to the Squad Physiotherapist, Mrs Narelle Veverka.

 

Sunday 19 June Training and Medical 10am Queens Park (Shadow players are to attend the Medical and Training on Sunday).

 

Monday 20 June – Training from 4pm at Knox Grammar No 1 until 5:30pm

 

Tuesday 21 June Matches CAS v GPS Venue SHORE War Memorial Fields

 

11:15am               GPS White v CJRU U18

12:35pm               GPS Blue v SJRU U18

1:55pm               CAS 2nd XV v GPS 2nd XV

3:15pm               CAS 1st XV v GPS 1st XV

 

Team photos will also be taken prior to each team warming up.

 

Thursday 23 June – Training from 3:30pm at St Aloysius’ College Oval

 

Friday 24 June – NSW trials @ Eric Tweedale Stadium and Sports Field 2 Montrose Ave, Merrylands NSW 2160

 

CAS II v CHS II 9.00am

CAS I v CHS I 10.15am

 

** All boys in the 2nd XV are expected to stay and reserve for the 1st XV **

 

CAS Coaching staff

Rugby 1sts Coach                             Mr D Hargreaves (B)

Rugby 1sts Coach                             Mr D Zwart (B)

Rugby 1sts Coach Assistant           Mr L Drew-Morris (W)

 

Rugby 2nd Coach                            Mr S Foley (W)

Rugby 2nd Coach                            Mr C Roberts (B)

Rugby 2nd Coach Assistant           Mr J Leger Ryan (B)

 

Squad Managers Mr S Northcott Barker and Mr M Bos CAS Convener

 

Physiotherapist – Mrs N. Veverka veverka@bigpond.com 0418 484 944 & Mr T Lombardo

 

Please find below the link that all parents of boys involved in the NSW Schools U18 trials MUST complete before playing.

 

Opens link  https://forms.gle/4GVV5wczV4B6ocLf9

 

CAS Volleyball Trial Nominees Announced

The following students have been nominated by their School to attend the CAS Volleyball selection trials to be held on Thursday 16 June at Trinity Grammar School at 4pm. Players are to wear their school volleyball uniform with numbers to assist with selections.

After this trial the final team will train on Tues June 21 at Knox Grammar School from 4pm.

The match against GPS will take place on 23 June and will be hosted by GPS at Newington College at 4:30pm.

Volleyball Manager Mr A Gintowt St Aloysius’ College
Volleyball Assistant Coach Mr B Wheen Trinity Grammar School
Volleyball Coach Mr A Walker Knox Grammar School

 

Ian Palmer Knox Grammar School
Niall Yeowell Knox Grammar School
Charlie Wilson Knox Grammar School
Kazuyuki Fuse Knox Grammar School
Will Twyman Knox Grammar School
Oliver Hilliard Knox Grammar School
Angus Lui Knox Grammar School
Reuben Hansen St Aloysius College
Aaron Espiritu St Aloysius College
Thomas Corrigan St Aloysius College
Caton Tan St Aloysius College
Justin Cheng St Aloysius College
Alex Howard St Aloysius College
Thomas Bishops St Aloysius College
Christain Krimmer St Aloysius College
Alex Weston St Aloysius College
Callum Hoye St Aloysius College
Keshav Baldeo Trinity Grammar School
Patrick Mansfield Trinity Grammar School
Joshua Munter Trinity Grammar School
Tyrone Ponggun Trinity Grammar School
Alexander Saba Trinity Grammar School
Keagan Tran Trinity Grammar School
David Tsai Trinity Grammar School
Martin Wong Trinity Grammar School
Steven Yarad Trinity Grammar School
Taj Christensen Cranbrook School
Teophile Schmidt Cranbrook School
Jason Wu Cranbrook School
Andre Anderson Cranbrook School
Jared Billings Cranbrook School
Ethan Liu Cranbrook School
Kai Sullivan Cranbrook School
Joe Mohi Waverley College
Til Strehler Waverley College
Eric Chen Barker College
Jimin Kim Barker College
Josh Moody Barker College
Sean O’Hehir Barker College
Alexander Jones Barker College

CAS AFL Team to play GPS has been Selected

Congratulations to the following Students who have been selected by CAS to play GPS on June 22 at Blackman Park, Lloyd Reece Dr, Lane Cove West. Kick Off 1:15pm

Final team training at Bat and Ball Oval Moore Park from 4pm to 5pm on Monday the 20th June.

Opens AFL Coach Mr S Newman Knox Grammar School
Opens AFL Manager/Assistant Coach  Mr S Jackson Trinity Grammar School
Opens AFL Manager/Assistant Coach Mr B Shorthouse Waverley College

Nick STRACHOV Barker College
Henry GULLIVER Cranbrook School
Thomas BALLANTYNE Knox Grammar School
Thomas BATY Knox Grammar School
Joshua GOODERICK Knox Grammar School
Harrison MILNE Knox Grammar School
Felix MOLE Knox Grammar School
Joshua DARLEY Knox Grammar School
Jack HARTY Knox Grammar School
William HOPKINS Knox Grammar School
Alexander BENSON Knox Grammar School
Lawrence PARK St Aloysius College
Will CARLAW St Aloysius College
Sam WADDINGTON Trinity Grammar School
Joel BURGESS Waverley College
Freddy HUNT Waverley College
James KAMBAS Waverley College
Louis KITTO Waverley College
Hugo ROLES Waverley College
Sam STEWART Waverley College
Tom STEWART Waverley College
Vasili VERTSONIS Waverley College
Jett WANDA Waverley College

CAS U16 Rugby Trial Players

The following students have been selected to attend the CAS U16s Rugby trials.

The CAS U16 trail day will be held at Eastern Suburbs Rugby Union Club Woollahra Oval O’Sullivan Rd, Bellevue Hill NSW 2023 on Wednesday June 8th from 12:30pm to 3pm. The trials will take the form of skills tests and a game. Players will be scored on each of the skills test and be given a rating on their game performance.

 

Players are asked to trial in school shorts and socks you will be provided with a jersey to trial in on the day (and it is to be returned at the end of the day).

 

NO METAL STUDS ARE TO BE WORN. MOULDED OR NON METAL STUDS ONLY FOR THE TRIAL.

First Name Surname School
Ben Blanchard Barker College
Daniel Crowther Barker College
Keegan Daly Barker College
Nick Hill Barker College
Ethan Kotarac Barker College
Charlie Poynton Barker College
Mark Rouse Barker College
Matt Sentonaris Barker College
Nathaniel Thomas Barker College
Alexander Ward Barker College
Kera Weaver Barker College
Oliver Patterson Cranbrook School
Jack Rose Cranbrook School
Joey Tagg Cranbrook School
Lance Tovio Cranbrook School
Theo Walsh Cranbrook School
Oliver Patchett Cranbrook School
Sebastian Gyngell Knox Grammar School
Dylan Hall Knox Grammar School
Jay Harris Knox Grammar School
Matthew Herman Knox Grammar School
William Lloyd Knox Grammar School
Max Roach Knox Grammar School
Heath Turner Knox Grammar School
Luka Ponsonby St Aloysius College
Ollie Slingo St Aloysius College
Malik Amine Trinity Grammar School
Oliver Askew Trinity Grammar School
Mitchell Chen Trinity Grammar School
Daniel Christodoulou Trinity Grammar School
Ashton Frazer Trinity Grammar School
Brandon Ghannoum Trinity Grammar School
Noah Herden Trinity Grammar School
Tom Kosmas Trinity Grammar School
Max Meagher Trinity Grammar School
Dane Mitchell Trinity Grammar School
Sam Niulala Trinity Grammar School
Amosia Soatini Trinity Grammar School
Oliver Aboud Waverley College
Kahu Capper Waverley College
Ethan Ginnane Waverley College
Tom Johnson Waverley College
Jackson Kelser Waverley College
Hugo Kulscar Waverley College
Jordan McCreery Waverley College
Declan Minto Waverley College
James Nestor Waverley College
Troy Patea Waverley College
Zion Potiha Waverley College
Joseph Tangi Waverley College

After the trial, the final squad of 25 plus shadows will be selected for the U16 NSW school boys’ trials. The team will be listed on the CAS website on the evening of June 19th.

Training
Tuesday 21 June 4pm Queens Park (Waverley)
Thursday 23 June 4pm Gillespie Fields Knox

Matches
Saturday June 25 and Sunday 26 June.
The matches on both days will be played at Hills Grammar School 43 Kenthurst Road Kenthurst

CAS 1sts and U16s Football Teams Announced

Congratulations to the following boys that have been selected for the CAS 1sts and U16s Football teams

1sts

Patrick Williams Trinity Grammar School
Stan Wilson Waverley College
Emilio Vinci Waverley College
James Bulkeley Waverley College
Thomas Bennett Barker College
Luke Kraljevic Waverley College
Alex Morris Waverley College
Isaac Cunningham Trinity Grammar School
Liam Rippon Trinity Grammar School
Fraser Thomson Knox Grammar School
Christian Dos Santos Waverley College
Anthony Segreto Knox Grammar School
James Andrianakos Trinity Grammar School
Chris Kallo Waverley College
Henry Sekzenian St Aloysius College
Will Miranda Cranbrook School

Shadows are the following and they need to attend training

(they will receive an registration email from CIS if they are required to play at the tournament)

Riku Chan Barker College
Nicholas Sugiharto St Aloysius College
Sebastien Portolesi Trinity Grammar School

U16s

Sandy Zaverdinos Waverley College
Luca Holmes Waverley College
Lachlan Bishop Barker College
Teddy Harricks Knox Grammar School
Reece Mihas Trinity Grammar School
Jack Crotty Waverley College
Ricky Chapagain Knox Grammar School
Tom Mason Barker College
Joey Badam Knox Grammar School
Daniel Muoneme St Aloysius College
Oscar Walker Knox Grammar School
William Poulos Cranbrook School
Freddie Clunas Trinity Grammar School
Oscar Fryer Trinity Grammar School
Louis Brokenshire Waverley
Luca Bazdaric Trinity Grammar School

Shadows are the following and they need to attend training

(they will receive an registration email from CIS if they are required to play at the tournament)

James White Knox Grammar School
Joaquin Gonzales St Aloysius College
Elliot Sellers Trinity Grammar School

Selected players will receive an email from CIS that they will need to complete to finalise their nomination.

Training for the Opens will be on Thursday 19th May at Waverley Oval No2 at 3pm

Football 1sts Coach         Mr P Darvill Waverley College

Football 1sts Manager   Mr J Gibson Trinity Grammar School

Training for the U16s will be at Tuesday 17th May 4pm at Curagul Fields

Football U16 Coach         Mr B Dalton Knox Grammar School

Football U16 Manager   Mr J Calleja St Aloysius College

The CIS Football selection trials will be held on the following dates

CIS Secondary Opens & 16 Years & Under Boys Football Championships

Mon 23 May 2022 and Tuesday 24 May 2022

Valentine Sports Park, 235-257 Meurants Lane Glenwood ‎2768

 

For more details on the trials click here to go to the CIS website

 

CAS Opens will also play a match against GPS

Training will be on Wed 22nd June at Queens Park No 2 at 3pm

The Match will be at Newington College Thursday 23rd June at 3pm.